Staw Grabownica i Jaz Dragoński
Na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy wiele jest urządzeń hydrotechnicznych czyli takich, które zaopatrywały stawy w wodę i tą z tychże odprowadzały. Mnichy, zastawki i jazy tworzą wraz różnej wielkości ciekami wodnymi prawdziwy krwioobieg tej krainy. Zawsze warto zatrzymać się np. w Rudzie Milickiej, żeby zobaczyć drewniany jaz na rzece Prądni, który spiętrza wodę na wysokość prawie 5 metrów i zaopatruje min. część kompleksu Stawno. To największe skupisko stawów w tej części Parku, mimo swojej niewątpliwej przyrodniczej atrakcyjności, jest zadeptywane przez hordy turystów zwłaszcza w weekendy. Dlatego, jeśli traficie już w ten rejon wybierzcie się na wędrówkę mniej uczęszczanym traktem.
Wybrana przeze mnie ścieżka (tu jej opis) okrąża jeden z największych stawów w Parku Krajobrazowym - Staw Grabownica - obecnie około 300 ha ale aż do XIX w trzykrotnie większy. Akwen ten stał się plenerem pierwszego polskiego filmu przyrodniczego o tematyce ornitologicznej Włodzimierza Puchalskiego, który w 1946 r. nagrał dokument pt. "na Ptasiej Wyspie". Nazwa ta na długie lata przylgnęła do kompleksu Stawno zwanego przez mieszkańców "ptasimi wyspami". Film ten ostatnio został cyfrowo zrekonstruowany i dostępny jest jego fragment https://www.youtube.com/watch?v=9DE-BaTnQ-w.
Oczywiście możemy zacząć ścieżkę tak naprawdę w każdym jej momencie ale przy Jazie Grabownica jest wygodny chociaż mały parking leśny i wiata, gdzie można odpocząć. Tuż obok Jaz Grabownica - drewniany XIX wieczny na rzece Prądni (Branda) oraz znajdujące się w pobliżu urządzenia hydrotechniczne pozwalają prześledzić w jaki sposób dostarcza się wodę do tego największego w tym kompleksie zbiornika. Nieopodal wieża widokowa, a w okolicy widoczne ślady działalności bobrów.
Północna część ścieżki prowadzi trasą dawnej Kolejki Wąskotorowej. W pewnym momencie warto zejść ze szlaku, żeby dojść do Jazu Dragońskiego. Ten XIX wieczny układ hydrotechniczny to swoiste skrzyżowanie cieków wodnych z prawdziwym akweduktem nad rzeką Rybnicą. To miejsce gdzie można zaobserwować polującego na ryby zimorodka, a ostatnio również i raki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz